TAAS PIIMAST. MIKS?
Nädalavahetusel tuli piima kasulikkusele keskendunud sotsiaalmeedialoole nii mõnigi ootamatu reageering. Seetõttu tundus oluline selgitada seisukohti, millele oma väidetes tuginesin ja tuginen tänagi.
Hea uudis on see, et viimasel kümnendil on piima tarbimine taas hakanud suurenema sportlaste hulgas, kelle jaoks see jook on populaarne valik eriti pärast treeningut. Lisaks oma meeldivale maitsele pakub piim mitmeid kasulikke omadusi, mis aitavad kaasa
- kiirele taastumisele
- kiiremale lihassünteesile
- tugevamale immuunsüsteemile.
Lisaks kasulikkusele, aitan lahti mõtestada ühe levinuma väärmüüdi – justkui piim tekitab lima ja põhjustab probleeme hingamisteedes.
- (LEHMA)PIIM pärast trenni = parim spordijook tänu süsivesikute (laktoos ja galaktoos), valkude (kõik asendamatud aminohapped) ning rasvade ja paljude teiste mikrotoitainete sisaldusele.
Täiendavalt loe piimast kui naturaalsest taastusjoogist ja raamatust “Liikumise ja spordi ABC II”.
Klaas piima (200-220 ml) annab
- 120-140 kcal
- 10 g süsivesikuid, sh ülivajalikku galaktoosi
- 7 g valke, millest 2 g leutsiini
- 8 g rasvu, millest 2 g küllastumata rasvhappeid
- 220-250 mg kaltsiumi
Allikas: Nutridata
10 PÕHJUST, MIKS TULEB PIIMA JUUA!
- Selles on üle 100 keemilise ühendi!
- 87-89% vett ja tänu oma struktuursusele ja osmolaalsusele imendub verre sobiliku kiirusega, aidates kaasa vedelikutasakaalule.
- Piimas on esindatud kõik asendamatud aminohapped (valkude ehitsklotsid), sh lihassünteesile eriti vajalik leutsiin.
- Piimas leiduvad globuliinid suurendavad organismi kaitsevõimet.
- Piimarasvad on mitmekülgsed ja kergesti omastatavad ning neil on põletike ja nakkuste vastane toime.
- Piimasuhkur ehk laktoos on oluline glükoosi- ja galaktoosi allikas.
- Laktoos aitab kaasa kaltsiumi omastamisele!
- Laktoferriin aitab siduda rauaioone.
- Piimas on rohkelt A- ja B-grupi vitamiine.
- Lisaks kaltsiumile on piim ka fosfori-, joodi- ja kaaliumiallikas.
Väited peamiselt raamatust “Normaalne söömine” (Zilmer, Kokassaar, Lill) ja lehelt Harvard T.H. Chan School of Public Health.
MÜÜT: PIIM TEKITAB LIMA.
TEGELIKKUS: PUUDUVAD IGASUGUSED TÕENDID SELLE KOHTA.
Väide, et piim tekitab lima ja seeläbi põhjustab nohu või suisa köha, on levinud uskumus, juba pikka aega. Kuigi paljud inimesed võivad seda tunda, puudub sellel igasugune teaduslik alus ning uuringute põhjal piim ei suurenda lima tootmist.
Võimalikud selgitused lima tundmisele on seotud subjektiivsete tajumiste või platseeboefektiga. Usutakse, et piim tekitab lima ja seetõttu tajutaksegi seda nii, isegi kui tegelikult pole midagi sellist.
Viited selle uskumuse ümberlükkamiseks
- Juba 1990.a grupp teadlasi tõendasid, et lima ja piima vahel pole seost. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2154152/
- Ka hiljem on jõutud samade tulemusteni, sh lehmapiim näitab täpselt sama efekti sojajoogiga võrreldes https://www.researchgate.net/publication/7397206_Milk_Consumption_Does_Not_Lead_to_Mucus_Production_or_Occurrence_of_Asthma
- Suured katusorganisatsioonid nagu Ameerika Allergia- ja Astmaühing ning Australaasia Kliinilise Immunoloogia ja Allergia Ühing (ASCIA) on kinnitanud, et ei ole teaduslikke tõendeid selle kohta, et piim suurendaks lima tootmist või põhjustaks nohu või köha. https://www.allergy.org.au/patients/food-other-adverse-reactions/milk-mucus-and-cough
KOKKUVÕTTEKS
Väide, et piim tekitab lima ja põhjustab hingamisteede vaeguseid, on laialt levinud, kuid sellel puudub teaduslik alus. Uuringud näitavad üheselt, et piimatoodete tarbimisel pole seost lima tootmise ega hingamisteede probleemidega.
Loomne piim (mitte vaid lehma-, aga ka kitse, hobuse, lamba jt loomade piim) on hoopis täisväärtuslik toiduaine ning piimal on tohutult kasutegureid, sh spordiharrastajate jaoks! Kui piim ei maitse, siis selle saab täna asendada teiste piimatoodetega nagu kodujuust, jogurt, juust, keefir jne.
Ka laktoositalumatud võiksid oma menüüsse lisada piimatooteid, sest saavad neist kasulikke aineid. Abiks on seegi, kui tarbida hapendatud tooteid ning pikalt laagerdunud juustusid veidi väiksemas koguses. Seega, head isu ja terviseks, piima terviseks!