Piim – odavaim ja praktilisim täisväärtuslik taastav spordijook
Piim on olnud minu ustav kaaslane treeningutest taastumisel viimased 10 kuud. Selle aja jooksul pole ma tunnetanud vajadust proovida teisi taastusjooke, sest piim on täitnud minu keha vajadused suurepäraselt. Lihased on taastunud paremini kui kunagi varem ja järgmistel treeningutel on alati olnud piisavalt energiat.
Veel 11 kuud tagasi ei olnud ma suur piima austaja, kuid pärast teadusega tutvumist ja mõnede müütide hajutamist Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledžis tervisejuhi erialal olen täielikult pöördunud tagasi piima-usku. Piima kasulikkus ei põhine ainiti minu isiklikul kogemusel ega subjektiivsel hinnangul või usul, vaid on teaduslikult veenvalt tõestatud fakt. Nii nagu eelmisel nädalal kirjutasin odavaimast “naturaalsest spordijoogist”, mille eesmärgiks on vedelikutasakaalu, soolade ning energia taastamine, selgitan sel korral, miks tavalist lehmapiima võib pidada parimaks taastusjoogiks.
Mis kinnitab väidet, et piim on odavaim ja praktilisim täisväärtuslik taastav spordijook pärast treeningut?
Üks mõne aasta tagune põhjalik uuring näitas, et piim on võrreldav ja sageli isegi parem kui enamik kaubanduslikke taastusjooke. Lisaks sellele on piim saadaval murdosa hinnaga, muutes selle odavaks ja lihtsaks valikuks treeningjärgse taastumise toetamisel.
Täisväärtuslik taastusjook
- Piim on raha säästev sporditoode. Täna on piim odavam kui mistahes isotooniline spordijook. 2,5% piima liitri hind poes algab u 0,6 €. Isotooniliste spordijookide liitri hind algab u 0,8 €, kuid valgusisaldusega taastusjookide hind on veelgi kõrgem.
- Piim on praktiline, sest piima saab igast toidupoest ning seda on kerge tarbida – juua otse pakist või klaasist-kruusist.
- Kuigi piima ei peeta otseselt isotooniliseks, on tema osmolaalsus sarnane isotooniliste jookidega. Nimelt loetakse isotoonilisteks jooke, mille osmolaalsus on 275-295 mOsm/l, mis on ka inimese vere normaalne osmolaalsus. 2,5% piima osmolaalsus jääb 280-310 mOsm/l. Täispiimal on see veidi kõrgem – 300-330 mOsm/l. Selgituseks veel niipalju, et osmolaalsus on mõõde, mis kirjeldab lahuse osmootilist kontsentratsiooni ehk osakese kogust lahuses.
- Piim ja piimas leiduvad vadak ja kaseiin on ainsad valguallikad, mille asendamatute aminohapete sisaldus on suurem kui inimese enda lihastes. Need aitavad taastada ja remontida lihaskude pärast treeningut, soodustades lihaste kasvu ja taastumist.
- Piim optimeerib lihasvalkude ringlust tänu kvaliteetsetele asendamatutele aminohapetele ehk lihasvalgu ehitusklotsidele. Piimas on kõik kvaliteetsed ning kehaomased asendamatud (vaid toiduga saadavad) aminohapped, sh taastumiseks ülioluline leutsiin. Piimas leidub leutsiini 0,4-1,2 g 100 g kohta. Seega, kui juua 2-2,5 klaasi piima, saab soovitatud optimaalse koguse leutsiini 0,7-3 g, et stimuleerida lihasvalkude sünteesi ja aidata kaasa lihaste taastumisele.
Piimas leiduvad piimavalgud on väärtuslikud ja olulised keha taastumise ning lihaste kasvu ja remondi jaoks.
- Piim koosneb suurest osast veest, moodustades 87-89% kogu koostisest, aidates taastada vedelikukaotust ja säilitada hüdratsiooni pärast treeningut. Muuhulgas on leitud, et tänu koostisele on piim parem vedeliku tasakaalu tagaja kui vesi või tavapärased spordijoogid.
- Piim aitab taastada treeningujärgse energiatasakaalu eelkõige tänu kvaliteetsetele süsivesikutele piimasuhkru laktoosi näol. See pakub nii kiiret kui ka järkjärgulist energiat pärast treeningut. Süsivesikud, sh laktoos on olulised glükogeenivarude taastamiseks lihastes ja maksas. Klaas piima annab 100-150 kcal.
- Piimas on looduslikult suur hulk vajalikke mikrotoitained, sh elektrolüüte nagu naatrium, kaltsium, kaalium, magneesium. Need ning paljud teised mikrotoitained, nagu B-vitamiinid ja fosfor aitavad kaasa ka luude ja hammaste ning kogu keha üldisele tervisele ja tugevusele.
- Lisaks aitab D-vitamiiniga rikastatud piim kaasa kaltsiumi ainevahetusele ning aitab tugevdada intensiivsete ja mahukate treeningutega nõrgenevat immuunsüsteemi.
Kõik see teebki piimast täisväärtusliku ning ühtlasi ainulaadse taastava spordijoogi.
Piim ülekaalulisuse vastu
Kuid, nagu üks müügijutt ikka, “seegi pole veel kõik” 😉 Piim ja piimatooted aitavad võidelda ülekaalulisusega! Ühe värske uuringuga leiti, et treeningjärgne piima joomine piirab hilisemat soovi toiduenergiagat üle tarbida. See omakorda muudab keha koostist tervist säästvamaks, vähendades keha rasvarakkude ja suurendades lihasrakkude mahtu.
Kuidas see toimib?
- Piim aitab taastada treeninguga tekkinud energia puudujäägi kiiresti.
- Tänu kiirele energia taastamisele, reguleeritakse sellega hilisemaid isusid ja ülesöömist.
- Piim kiirendab taastumist sedavõrd, et lihaste valulikkusest tekkinud järgmisesse trenni minemise barjäär on oluliselt madalam.
- Lihasvalu puudumise tõttu on pingutus trenni kestel vajalikul tasemel, kiirendades ainevahetust, toetades lihasrakkude kasvu ja rasvarakkude kadumist.
Mida öelda kokkuvõtteks?
- Piim on odavaim, praktilisim ja kättesaadavaim taastusjook.
- Piim aitab taastada lihaseid tänu väga heale aminohappelisele koostisele.
- Piim aitab kaasa nii energia-, süsivesikute-, mineraalainete- kui vee tasakaalu taastamisele.
- Piim trennijärgse joogina aitab võidelda kaaluprobleemidega, sh toetab kaalu alandamist.
- Sportlased, ka harrastussportlased võiksid trennijärgselt tihemini juua piima ja seeläbi säästa raha näiteks parema spordivarustuse jaoks.
Julgustan teid katsetama piima enda peal, sest see võib olla ka teie jaoks parim spordijook. Muidugi, me kõik oleme individuaalsed ja võib-olla see ei sobi kõigile, kuid usaldage oma keha ja katsetage. Võib-olla avastate, nagu mina, et piim on suurepärane taastusjook, mis toetab teie treeninguid ja aitab saavutada paremaid tulemusi. Andke piimale võimalus ja ärge kartke oma kogemusi jagada.
Avasta piima kui maitsvat ja tõhusat taastusjooki, mis aitab sul kiiremini taastuda, toetab lihaste kasvu ning pakub sulle vajalikke toitaineid ja energiat pärast treeningut.
Fotode allikad: www.pexels.com ja www.canva.com